Інформація батькам

17 лист. 2014
Дворічні діти більше схильні ГРЗ - медики

У сучасній медицині прийнято вважати часто хворіють дитини, який у віці до 1 року перехворів на гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) більше чотирьох разів, до 3 років - більше шести разів. Діти старше 6 років часто хворіють на ГРЗ більше чотирьох разів за один рік, а є малюки, які хворіють рідше, але досить тривалий час - до 10 днів поспіль.

Чому часто хворіють маленькі діти, досі не можуть пояснити навіть педіатри, так як для цього можна навести багато причин. Отже, до кожної дитини необхідно підбирати індивідуальне лікування і методи профілактики, спираючись на причини її захворювання. Проте все ж можна виділити деякі фізіологічні особливості, наявність яких у дитини провокує часті застуди.

В першу чергу - це стан імунної системи. До двох років у дитини залишається той імунітет, який вона отримав від мами, якщо вона годувала малюка грудьми. Однак у малюків, які перебували на штучному вигодовуванні, немає необхідних антитіл для боротьби з вірусами та інфекціями, тому вони найбільше схильні до захворювань. Слід зазначити, що у всіх дітей до дворічного віку зменшується кількість захисних антитіл, тому вони теж стають сприйнятливими до ГРЗ.

Імунна система організму влаштована таким чином, що повинна вступити в контакт з найбільшою кількістю інфекцій, щоб виробити достатню кількість антитіл від більшості легких захворювань. Саме тому малюки в два-три роки захворюють буквально від кожного вітерцю. Ситуація особливо погіршується, якщо дитина починає ходити в дитячий сад, гурток чи спортивну секцію, де відбувається тісний контакт з різними дітьми і прискорюється обмін вірусами.

Дитячий організм починає виробляти достатній імунний захист тільки з 3-4 років, коли гланди і аденоїди вже можуть виконувати свої захисні функції. Вони стають головною перепоною на шляху вірусів в організм дитини через дихальні шляхи, більше того, мигдалини активізують роботу захисних клітин - лімфоцитів. Стає зрозуміло, чому дітей рекомендується віддавати в дитячий садок не раніше 3 років, так як малюки, молодшого віку, обов'язково почнуть часто хворіти в колективі.

Однією з причин частих застуд у дитини може стати стан її слизової, яка не завжди буває стерильною. На слизових поверхнях часто мешкають не тільки дружні людині мікроорганізми, а й шкідливі мікроби і віруси. У дитячому садку у дітей відбувається постійний обмін мікроорганізмами, тому їх імунна система знаходиться в постійній напрузі і швидко слабшає. Дитина іноді так часто хворіє, що її імунна система не встигає відновитися між періодами захворювань.

Слід зазначити, що часто провокують застуду вже перенесені серйозні інфекції ангіни, мононуклеозу або грипу. Захисні механізми організму також виснажуються після хронічних захворювань гайморитом, тонзилітом, аденоидами і хламідіоз. Глисти і інші паразити - також негативно впливають на стан імунітету у дитини. Має значення і те, як малюк харчується, цілком можливо що в його раціоні недостатня кількість тваринних білків і вітамінів, або занадто багато вуглеводів, що ослаблює захисні властивості організму.